Vaše kutia bude nejchutnější: jakých 8 tajemství potřebujete znát

Odhalte kouzlo vánoční kutia, díky kterému je tato kaše tak lahodná.

Jak vařit pšenici pro kutyu bez namáčení / koláž , foto depositphotos.com

Brzy budou Češi slavit zimní svátky, na které se podle tradice vždy na Vánoce připravuje kutia. Aromatická, vydatná kaše symbolizuje spojení s našimi předky a bohatství naší země. A ačkoli obecný recept na jídlo je dobře známý, jsou to nce, které ho dělají tak lahodným.

Řekneme vám, jak vařit kutyu, recept, o který vás požádají všichni vaši příbuzní. Připomeňte si dlouholeté kuchařské tradice našich předků.

Jak vařit pšenici pro kutyu

Pšenice je hlavní složkou rituální kaše. I když se dnes kutya připravuje z prosa, kroupy, bulguru a dokonce i rýže.

Naši předkové používali na kutyu hrubou, nezpracovanou pšenici, která se ručně drtila na plevy. Pak zrna potřebují opláchněte a namočte několik hodinnebo ještě lépe v noci. Pšenici vařte 4-5 hodin na mírném ohni. Na vaření si určitě vezměte tu nejčistší pramenitou vodu.

Jak dlouho pšenici vařit pro kutya – záleží na odrůdě. Nyní obchody prodávají leštěné a dušené cereálie, které se vaří 20 až 60 minut. Obvykle je doba vaření uvedena na obalu. Během vaření přidat trochu soli pšenice, když je napůl hotová.

Z hotové cereálie slijte vodu (pokud po uvaření nějaká zbyla) a nechte vychladnout. Pokud připravujete kutyu ne na Štědrý den, ale na Štědrý den, kdy půst již skončil, můžete přidat máslo.

Jak vařit mák pro kutyu

Při přípravě máku existuje také několik tajemství. Je velmi důležité, aby zrna byla čerstvá – jinak budou chutnat hořce. Potřebujete také Mac namočit ve vroucí vodě alespoň 2-3 hodiny nebo přes noc, dokud nezměkne. Pak zrna rozdrtit na kaši jakýmkoli pohodlným způsobem – hmoždíř, mixér nebo mlýnek na kávu nebo mlýnek na maso. Pokud je hmota příliš hustá, přidáme trochu vody.

Mletý mák dochutíme medem a podle potřeby zředit vodou. Poté můžete přidat kaši.

Mák není třeba namáčet ani brousitpokud si chcete recept zjednodušit. V tomto případě přidejte zrna do horké, čerstvě uvařené pšenice.

Co ještě ke kutyi dodat

Tradice vaření se v různých regionech liší. V mnoha regionech se uzvar připravuje na kutya – hotový pokrm se koření, když vychladne. Aby nápoj byl bohatýpřidejte sušené ovoce, rozinky, bobule a koření.

Doplňky v kutya mohou být takto:

  • ořechy – vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy;
  • sušené ovoce – rozinky, sušené meruňky, sušené švestky;
  • sušené bobule;
  • kandované ovoce;
  • citrusy;
  • koření – skořice, vanilka, kardamom.

Smíchejte své oblíbené suroviny s pšenicí, mákem a medem. Pokrm nalijte uzvarem a podávejte na sváteční stůl. Hotová kutia může být uložena v chladničce ne déle než 3 dny.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog z Litvínova

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: