Psychologové doporučují analyzovat, zda se v těchto frázích vidíte.
Šťastné páry tyto fráze neříkají / foto depositphotos.com
V romantickém vztahu je nesmírně důležité cítit se duševně zdravý a zároveň zamilovaný. Přílišná závislost na druhém člověku při pocitu úplnosti však nejen škodí našemu životu, ale může také ničit vztahy.
Podle CNBC existuje 9 běžných frází, které lidé ve zdravých vztazích neříkají. Zkontrolujte, zda jste součástí těchto slov.
1. „Nic nepotřebuji“
Lidé, kteří jsou ve vztazích spoluzávislí, se často snaží skrývat, ignorovat nebo popírat své vlastní vnitřní pocity tím, že veškerou svou energii soustředí na blízkost tomu druhému.
Toto obětavé chování je často součástí nevědomé snahy získat kontrolu nad sití. Ale všichni máme potřeby.
2. „Všechno je v pořádku.“
Spoluzávislost je koneckonců nutnost udržovat vztahy za každou cenu, protože na těchto vztazích je založena pohoda a pocit bezpečí člověka. Lidé ve spoluzávislých vztazích mají tedy tendenci vyhýbat se konfliktům, kdykoli je to možné.
3. „Nemohu ti říct ne“„
Lidé ve spoluzávislých vztazích mají často potíže říkat ne nebo nastavit zdravé hranice, protože uspokojování potřeb druhých je důležitější než péče o své vlastní.
Strach z odmítnutí nebo zesměšnění je nutí dělat to, co chtějí ostatní, i když je to nepříjemné, obtížné, podporuje špatné chování nebo porušuje jejich osobní hodnoty.
4. „Moje pocity nejsou tak důležité.“
Lidé ve spoluzávislých vztazích jsou velmi ovlivněni reakcemi ostatních, takže si nebudou jisti svými skutečnými emocemi. Mohou minimalizovat, popírat nebo změnit to, jak se skutečně cítí, ve snaze zachránit vztah.
Je normální, že si každý z nás někdy není jistý svými pocity. Lidé ve vzájemně závislých vztazích se však snaží vnitřně porozumět, zpracovat a prozkoumat své skutečné emoce a pak je upřímně sdílet.
5. „Zlobíš se na mě?“
Pro většinu z nás je velmi těžké vypořádat se s odmítnutím nebo kritikou – je dobré cítit se opětovně. Pro lidi ve spoluzávislých vztazích však může být nesnesitelné být nemilovaný nebo nechtěný.
To vede některé lidi k tomu, že se přehnaně soustředí na názory svých partnerů na ně, což často ohrožuje jejich autenticitu.
6. „Neumím být sám.“
Lidé, kteří trpí spoluzávislostí, mají tendenci zažívat neuvěřitelné nepohodlí, když nejsou ve vztahu. Nebudou dlouho svobodní nebo bez další osoby, o kterou by se starali, protože po skončení vztahu budou hledat jiný vztah, který by zaplnil prázdnotu.
7. „Nikdy mě neopouštěj“
Lidé, kteří bojují se spoluzávislostí, mají problém důvěřovat druhým. Strach z opuštění je často v centru: snaží se být pro druhého vším, přehnaně reagují na jeho potřeby, snaží se ho přimět, aby zůstal.
Být ve zdravém vzájemném vztahu znamená, že chápete, že nemůžete ovládat ostatní lidi.
8. „Nejsem dost dobrý“
Mnoho lidí ve spoluzávislých vztazích bojuje s nízkým sebevědomím a nestabilním pocitem osobní hodnoty. Mohou být velmi kritičtí k sobě i k ostatním, často pro sebe hledají vnější potvrzení.
Ve vzájemně závislých vztazích se lidé snaží nahlédnout do sebe a převzít odpovědnost za svou vlastní hodnotu a spoléhat se na podporu svých blízkých, když potřebují pomoc.
9. „Opravdu mě miluješ?“
Lidé ve spoluzávislých vztazích často hledají ujištění od svého partnera. Může to vypadat jako ptát se, jestli se jim líbí, žádat komplimenty a chtít neustálý kontakt.
Ve vzájemně závislém vztahu existuje touha spojit se s partnerem, důvěřovat mu a spojit se s ním. Lidé však své potřeby obvykle vyjadřují přímo a diskutují o nich ve spolupráci as respektem.