Existuje několik důvodů, proč se klobása krájí spíše diagonálně než rovně.
Proč je klobása řezána pod úhlem – zajímavý důvod / depositphotos.com
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se klobásy krájí pod určitým úhlem? Všeobecně se uznává, že takto vypadá krásnější – a je to částečně pravda, ale nejen proto. Prozradíme vám, proč se klobása krájí šikmo a jak ji správně nakrájet, aby byla chutnější.
Proč se klobása krájí diagonálně?
Začněme tím, že je zvykem krájet uzené klobásy šikmo. Uzenina „Varenka“ je v podstatě homogenní hmota, lze ji krájet pod pravým i šikmým úhlem, chuť to nijak neovlivňuje. Ale uzená klobása, která se vyrábí z mletého masa, musí být nakrájena diagonálně. A proč:
- klobása nakrájená pod úhlem má vždy atraktivnější vzhled a je lépe vidět, proto se takto nakrájené klobásy umisťují do výloh;
- šikmé plátky klobásy si lépe udrží tvar a nerozpadnou se, i když jsou sebetenčí – to je opět odkaz na estetiku;
- Některé uzené klobásy jsou po tepelné úpravě tužší a hustší, takže je snazší je krájet pod správným úhlem.
Ale to není vše – ukázalo se, že řezání ovlivňuje chuť uzeného masa.
Zde je návod, jak nakrájet klobásu pod úhlem, abyste získali její chuť:
- Polouzenou klobásu (tenké „bochníky“) je vhodnější krájet pod úhlem 35-40 – díky tomuto krájení vypadá nejen estetičtěji a má větší průměr, ale také odhalí svou chuť;
- syrová uzená klobása se krájí na tenké plátky pod ještě větším úhlem – alespoň 45 stupňů – jak již bylo řečeno, velmi to usnadňuje samotný proces krájení, protože takové klobásy jsou velmi husté a jako v případě polouzených výrobků nejtenčí plátky vám lépe umožní ocenit chuť klobásy.
Dříve jsme vám řekli, co je to klip na klobásy a proč je to potřeba – skvělý životní hack.