Pojďme zjistit, zda je legální jezdit v zimě na letních pneumatikách a proč je třeba je měnit.
Kdy vyměnit pneumatiky na zimní v roce 2024 / depositphotos.com
S příchodem zimy musí motoristé „přezouvat“ – přezouvat letní pneumatiky za zimní. Pravda, ne každý to dělá: někteří nemají zimní pneumatiky, zatímco jiní si myslí, že není nutné je měnit. se zeptal odborníků, proč to dělat a kdy mohou udělit pokutu za jízdu na letních pneumatikách v zimě.
Kdy přezout pneumatiky na zimní a proč to udělat – odborný výklad
Je nutné přezout pneumatiky z letních na zimnímechanici z čerpací stanice LC$ervise řekli v komentáři: „Letní pneumatiky ztvrdnou při nízkých teplotách – stávají se „dřevěnými“ V souladu s tím se mění brzdná účinnost na asfaltu, což může vést k nehodě.
Souhlasí s nimi i zkušení řidiči: guma na zimních pneumatikách je měkčí a na rozdíl od letních lépe drží na vozovce. Kromě toho se běhoun zimních pneumatik lépe čistí od sněhu – na letních pneumatikách se naopak ucpává a ve skutečnosti se ukazuje, že „led“ jezdí na ledu.
Při jaké teplotě byste měli měnit pneumatiky na zimní?
Pneumatiky se mění, pokud je průměrná denní teplota +5°C. Jakmile venkovní teplota dosáhne této úrovně, musíte se „přezout“
– říká automechanik Vlad.
Pokud došlo k teplotnímu skoku, ale obecně se teplota vzduchu drží nad +5°C, pak v zásadě můžete jezdit stále na letních pneumatikách – opět ale odborník upozorňuje, je třeba se pohybovat opatrněji a být pozornější za jízdy.
Ke všemu, říká mechanik, jsou takzvané celoroční pneumatiky – dají se odlišit tím, že na dezénu je vidět list, slunce a sněhová vločka. Na takových pneumatikách můžete jezdit déle než na letních – až do zimy, ale není vhodné je používat v zimě.
Všechny pneumatiky vozu by měly být stejné, poznamenává odborník, a doporučuje se namontovat na hnací nápravu ty, které jsou v nejlepším stavu.
Kdy vyměnit letní pneumatiky za zimní na Ukrajině podle zákona – odpověď právníka
V lednu 2023 předložili lidoví poslanci Ukrajiny kvůli nebezpečné siti na silnicích návrh zákona č. 8369, který stanovil pokuty za jízdu na mimosezónních pneumatikách. Tento dokument však nebyl nikdy přijat na právní úrovni.
Podle právník Vadim Levitskyna kterého se obrátil s žádostí o vysvětlení, nyní pravidla provozu (dopravní předpisy) doporučují používat pneumatiky, které odpovídají stavu vozovky. Ale doporučení není povinnost. Pravidla silničního provozu zároveň upřesňují požadavky na výšku dezénu a stav pneumatik automobilu – například by neměly být „plešaté“, neměly by z nich trčet kordy (rám uvnitř gumové vrstvy v pneumatice ), neměly by být poškozeny. „Pokud jsou pneumatiky v nevyhovujícím stavu – bez ohledu na to, pro jaké roční období jsou určeny – pak motoristovi hrozí trest v souladu s článkem 125 ukrajinského zákoníku o správních deliktech („Jiná porušení pravidel silničního provozu“) , osoba může dostat varování,“– říká právník.
Existují i jiné site: například na jedné nápravě automobilu je mrazuvzdorná guma a na druhé ne. To, říká Vadim Levitsky, je již dopravní přestupek:
Automobil s různými pneumatikami na téže nápravě je považován za vozidlo s technickými závadami a je zakázáno s ním jezdit.
Motorista, který řídí takové auto, může být potrestán podle článku 121 čl. KUoAP („Porušení pravidel pro řízení nebo provoz vozidla, pravidla pro používání bezpečnostních pásů nebo motocyklových přileb“). Minimální pokuta stanovená tímto článkem je 20 nezdanitelných minimálních příjmů občanů (340 hřiven ).
Dříve jsme vám říkali, kdy rozsvítit mlhovky, abyste nedostali pokutu.