Prozradíme vám, jak vodku správně pít – které svačiny pomáhají vyhnout se kocovině a které naopak mohou způsobit zdravotní problémy.
Jak správně pít vodku / koláž , foto freepik.com
Musíte umět pít vodku, nebo spíše svačinu. Mnoho lidí tento okamžik svátku ignoruje a marně: nesprávná svačina vás nejen nezachrání před rychlou intoxikací a kocovinou, ale naopak k ní může přispět. Co byste neměli jíst při 40 stupních a co se nejlépe hodí k vodce – to vám prozradíme níže.
Nejlepší způsob, jak sníst vodku
První otázka na programu: Je lepší pít vodku nebo si dát svačinu? Podle lékařů je správné mít svačinu i pití. Když si dáme svačinu, alkohol se rozdělí do celého jídla, to znamená, že se nedostane hned do žaludku a tělo nedostane šok. Voda, kterou pijeme, ředí alkohol již v žaludku – to znamená, že význam je přibližně stejný.
Odborníci zároveň říkají, že pokud pijete vodku spíše než svačinu, dochází k intoxikaci rychleji. Ale je velmi nutné dát si pauzu na sklenici vody uprostřed hostiny, protože alkohol silně dehydratuje tělo. Zde mluvíme o sklenici čisté vody, a ne o sladkých nápojích nebo džusech – pouze vytvoří další stres na játra a gastrointestinální sliznici. Proto, navzdory popularitě koktejlů vodka + džus, na otázku, s jakou šťávou pít vodku, lékaři jednoznačně odpovídají: nemusíte pít džusem, je lepší si dát svačinu.
Jak správně pít vodku
Pravidlo jedna: Určitě byste si měli dát svačinu s vodkou – alkohol nalačno způsobuje nejen rychlou intoxikaci a těžkou kocovinu, ale také problémy se zažíváním.
Pravidlo dvě: je třeba jíst vodku se správným jídlem, které zabrání tomu, abyste se okamžitě opili a dostali těžkou kocovinu. Je lepší sníst toho trochu, než do sebe tlačit kilogramy nějakého jídla, které bude těžko stravitelné.
Jak sníst vodku, abyste se vyhnuli kocovině:
- libové maso, drůbež, ryby – bílkoviny a tuky ve výrobku zabraňují působení alkoholu na organismus a snižují vstřebávání alkoholu, ale (!) výrobek by neměl být tučný, protože tuky zatěžují slinivku, játra a žlučníku a v kombinaci s alkoholem tuto zátěž zdvojnásobuje;
- kysané zelí a další kvašená zelenina, jako jsou nakládané okurky, červená řepa, cibule – probiotika napomáhají trávení a dokážou zmírnit ranní kocovinu;
- chlebíčky s červeným kaviárem – kaviár obsahuje velké množství tuku a bílkovin, což snižuje vstřebávání alkoholu do krve, ale na takový chlebíček je lepší vzít celozrnné pečivo, ne bílé.
Želé maso se často dává na stůl jako svačina – jedná se také o produkt s vysokým obsahem bílkovin, který je považován za zdravou svačinku, a dietní vláknina v masové náplni v kombinaci s želatinou má příznivý vliv na stav pokožky. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu by si ale měli dávat pozor na želé – pokrm má stále vysoký obsah tuku, což může problém zhoršit.
Lékaři doporučují začínat hostinu čerstvou zeleninou – obsahuje vlákninu, která podporuje trávení, ale pozor na čerstvá rajčata – kyseliny v nich obsažené silně působí na stěny žaludku a v kombinaci s vodkou silně dráždí stěny jeho sliznice.
Co byste neměli jíst s vodkou?
Zajímavé je, že mezi nejoblíbenější svačiny s vodkou patřily potraviny a pokrmy, které byste jako svačinu neměli mít:
- konzervované okurky, rajčata a jiná zelenina – pokud produkty obsahují hodně octa nebo jiných konzervačních látek, vede to k podráždění žaludeční sliznice;
- sleď, nakládané okurky a slané pokrmy přijímají tekutinu a vodka zase naopak odvodňuje tělo;
- sádlo, tučná a kalorická jídla – sádlo je sice považováno za klasickou svačinu, ale jak již bylo zmíněno výše, přebytek tuku má negativní vliv na činnost slinivky břišní, žlučníku a jater a v kombinaci s alkoholem dvojnásobnou zátěž získává se tedy, i když si dáte svačinu sádlo – pak jen v omezeném množství;
- pečeně a jiná teplá jídla urychlují vstřebávání alkoholu a způsobují další zátěž trávicího systému;
- hořčice, křen, kečup, majonéza a další pálivé omáčky a pokrmy poškozují gastrointestinální trakt, zvláště pokud s ním již jsou problémy, a zvyšují účinky vodky;
- sladkosti, včetně sladkého ovoce a bobulovin, se vůbec nekombinují s vodkou, pokud mluvíme o chuťové stránce věci a především ovlivňují slinivku břišní a brzdí procesy zpracování alkoholu, a také ovoce a bobule spouštějí fermentační proces v žaludku.
Abyste se nevzdali svých oblíbených salátů, jako je Olivier nebo „shuba“, lékaři radí je odlehčit – neochutit je majonézou, ale například nízkotučnou zakysanou smetanou nebo řeckým jogurtem.
Je také důležité si pamatovat: Bez ohledu na to, jak dobrou svačinku máte na stole, nezapomínejte na střídmost. Vodka (a jiný alkohol) s mírou je mnohem důležitější než svačina. A jak je uvedeno výše, rozhodně musíte pít dostatek tekutin (voda, neslazené ovocné nápoje nebo uzvar), abyste se vyhnuli dehydrataci.
Dříve jsme vám řekli, jak správně pít rum – co jíst a jak ho ředit.