Aby kuřata produkovala hodně vajec, musíte jim poskytnout stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály.
Řekneme vám, čím krmit kuřata v zimě, aby dobře snášela vejce a neklovala vejce / foto depositphotos.com
Chladné období je stresující pro mnoho zvířat, včetně kuřat. Kvůli změně ročního období pták začíná snášet méně vajec, ale to lze napravit. vám poradí, čím krmit kuřata v zimě, aby dobře snášela vejce a neklovala vejce.
Čím krmit nosnice v zimě – to by měl vědět každý majitel drůbeže
Abyste se vyhnuli problémům s nedostatkem vajec v zimě, kdy přichází období dovolených a ceny raketově rostou, je důležité pochopit, jak krmit nosnice. Existuje několik klíčových doporučení.
Základem ptačího jídelníčku by mělo být obilí. Může to být pšenice, oves, kukuřice nebo ječmen. Jde o to, že dodávají kuřatům energii a pomáhají udržet teplo v těle.
Pokud je nákup obilí příliš drahý, existuje jeden způsob, jak levně krmit kuřata. Můžete jim dát zbytky zeleniny, které zbyly po uvaření. Může to být například mrkev, řepa, dýně, brambory – vždy vařené a rozmačkané.
Kromě toho lze během zimy kuřatům podávat vojtěškové seno nebo travní moučku. Sušená kopřiva obsahuje také mnoho vitamínů. Kuřata můžete krmit i jemně nakrájeným zelím nebo naklíčeným zrním.
Čím krmit nosnice, aby lépe snášely vejce – užitečné doplňky
Aby kuřata produkovala hodně vajec, musíte jim poskytnout stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály. Zde jsou doplňky, které můžete použít:
- Protein hraje důležitou roli při tvorbě vajíček. Do jídla můžete přidat slunečnicovou moučku, rybí nebo kostní moučku, tvaroh a dokonce i masokostní moučku.
- Minerální doplňky nutné ke zpevnění vaječné skořápky. Pták potřebuje křídu, specializované směsi nebo běžné vaječné skořápky.
- Droždí lze přidávat do krmiva pro zvýšení jeho nutriční hodnoty. Navíc se tak bude lépe vstřebávat.
Kromě toho můžete použít rybí tuk a přidat do jídla další zdroje tuku. To pomáhá udržet energii u nosnic.
Zjistili jsme, jak zvýšit počet vajec, ale čím bychom měli kuřata krmit, aby produkovala velká vejce? Ujistěte se, že je v potravinách dostatek vápníku. Přidejte k němu drcené vaječné skořápky, křídu, skálu ze skořápek nebo specializované minerální doplňky – koupíte ve veterinární lékárně.
Do jídla můžete přidat i vitamín D – pomáhá vstřebávat vápník. Ale vitamíny B pomohou zlepšit metabolismus drůbeže.
Čím byste nosnice neměli krmit – vezměte na vědomí
Už jsme zjistili, co dát kuřatům v zimě, aby snášela více vajec. Nyní se podívejme na to, čím byste ptáka neměli krmit. Připravili jsme pro vás seznam:
- Solená a kořeněná jídla.
- Syrové luštěniny (fazole, hrách).
- Citrusy a jiné kyselé ovoce.
- Syrové bramborové slupky.
Plesnivé krmivo je další věc, kterou byste neměli krmit svá kuřata. I když je plísně málo a zdá se neškodná, její přítomnost může u ptáků způsobit otravu a zažívací potíže.
Čím krmit kuřata, aby jim neklovaly vejce
Kuřata často klují vejce kvůli nedostatku živin v jejich stravě. To často zahrnuje vápník a bílkoviny. Existuje několik doporučení, která pomohou problém vyřešit.
Nejprve musíte zajistit dostatek vápníku. Přidejte do jídla skořápkový kámen nebo křídu. Můžete si koupit hotové minerální směsi nebo dát drcené vaječné skořápky.
Za druhé se ujistěte, že je v jídle dostatek bílkovin. K tomu přidejte tvaroh, trochu vařených vajec, moučku, rybu nebo masokostní moučku.
Za třetí, nezapomeňte dát kuřatům objemové krmivo – například mrkev, dýně, zelí nebo sušenou trávu.
Důležitým aspektem v této věci je osvětlení v kurníku. Pamatujte, že příliš mnoho světla může zvýšit agresivitu a způsobit klování vajec. Osvětlení by mělo být tlumené.